Better Than Us – un serial rusesc Sci-Fi captivant de (re) descoperit

Disponibil inca de anul trecut pe Netflix, Better Than Us este un serial SF rusesc. Si pentru ca niciodata nu este prea tarziu sa descoperi cele mai bune productii de pe Netflix, iata mai multe despre creatia lui Andrey Junkovsky, Aleksandr Dagan si Aleksandr Kessel.

Intr-un viitor in care robotii traiesc alaturi de oameni si chiar ii inlocuiesc in anumite sarcini, Viktor Toropov este CEO al societatii Cronos. Acesta achizitioneaza Arisa, un robot de noua generatie, capabil de empatie si de sentimente. Aceasta a fost special conceputa pentru a deveni sotie si mama adoptiva de copii, avand o prioritate absoluta din faptul de a-si apara familia cu orice pret.

Dar atunci cand un agent de securitate de la Cronos o molesteaza, Arisa se transforma in criminala si scapa de autoritati.

Se va intalni apoi cu Sonya, o fetita care va deveni utilizatoarea sa principala si deci, familia sa. Tatal lui Sonya este divortat, si incearca sa o impiedice pe fosta sa sotie sa emigreze in Australia cu copiii.

In acelasi timp, un grup anti-roboti ataca androizii si au politia la mana. In ceea ce il priveste pe Toropov si oamenii sai de ajutor, prioritatea lor este sa o recupereze pe Arisa pentru a o produce la o scara mai larga. Adica sa obtina cele mai glorioase profituri.

Compus din 16 episoade, serialul castiga pariul de a mentine suspansul amestecand mai multe genuri. Latura SF este evidenta cu Arisa si cu ceilalti roboti, cea thriller cu Toropov fara scrupule si o ancheta politista care leaga de minune totul. Sa nu uitam si de latura mai romantica, cu tinerii adolescenti si chiar cu unii adulti. Totul este extrem de captivant de la inceput pana la sfarsit cu o Arisa foarte emotionanta si cu dorinta de a-si proteja familia cu orice pret.

Lasă un răspuns