Blackbird sau cum să vorbești despre suicidul asistat cu deosebită finețe

Cineastul Roger Michell reuneste o distributie impresionanta pentru cel mai recent fim al sau, Blackbird. Un lung-metraj ambitios in care trateaza suicidul asistat.

Blackbird vorbeste despre destinul lui Lily care sufera de o boala degenerativa incurabila care ii paralizeaza incetul cu incetul corpul. In timp ce isi pierde progresiv mobilitatea, refuza sa continue sa traiasca in aceasta situatie din ce in ce mai greu de suportat. Cu ajutorul sotului sau prefera sa isi puna capat zilelor prin intermediul unui suicid asistat, insa ilegal in Statele Unite ale Americii, unde locuieste. Inainte de a pleca din aceasta lume decide sa isi adune familia compusa din cele doua fiice, din partenerii lor de viata si din nepotul sau, pentru a le da aceasta veste socanta.

Suicidul asistat este si in ziua de azi un subiect tabu. O tema care poate cadea in exagerare, in disproportie sau demagogie. Pe scurt, este un subiect destul de greu de tratat intr-un film. Insa, contrar asteptarilor, Roger Michell ne ofera o experienta spontana, subtila si cu adevarat reusita. Nu cade nicio clipa in caricatura, in naivitate. Isi gaseste in mod constant echilibrul potrivit pentru a vorbi despre acest subiect serios cu o emotie naturala, potrivita.

Blackbird este un film sincer, bulversant in egala masura, plin de vitalitate si de sensibilitate. Blackbird este in mod constant in efervescenta, fara sa judece vreodata ceva sau pe cineva. Roger Michell reuseste sa gaseasca o armonie perfecta de-a lungul intregului film, lasand spectatorul drept singur judecator al acestor actiuni si al acestei decizii desirante. Acest echilibru autentic este cel care ofera acest sentiment invariabil de reusita.

Pe langa tematica extrem de actuala, cea a suicidului asistat, Blackbird este in egala masura o poveste a doliului, o poveste de familie. Roger Michell reuseste sa retranscrie in mod perfect spiritul de familie, cu suisurile si coborasurile sale, cu calitatile si nervozitatile sale.

Un comentariu la „Blackbird sau cum să vorbești despre suicidul asistat cu deosebită finețe

Lasă un răspuns