Cele mai bune filme despre Primul Război Mondial

Primul Razboi Mondial nu este un subiect atat de raspandit in cinematografie. Cu toate acestea, exista cateva filme foarte bune care trateaza acest subiect.

Paths of Glory (1957). Filmul abordeaza nu doar subiectul Primului Razboi Mondial si latura sa spectaculoasa ci aduce in discutie si violenta psihologica pe care o provoaca. Refuzand sa se indrepte spre o moarte sigura, un grup de soldati francezi se trezesc condamnati la moarte de superiori. Un colonel va face tot ce ii sta in putere sa ii salveze si, genialul Kirk Douglas este cel care interpreteaza rolul acestuia.

Lawrence of Arabia (1962). Imensitatea desertului filmata de David Lean nu este prima imagine care ne vine in minte atunci cand ne gandim la Primul Razboi Mondial. Si, cu toate acestea, perioada 14-18 nu se rezuma doar la un razboi in transee, sau la razboiul dintre Franta si Germania. Astfel, eroul filmului lui Lean este T.E. Lawrence, un ofiter englez ce are misiunea de a convinge populatiile arabe sa se revolte impotriva Imperiului Otoman.

Captain Conan (1996). Mai putin celebru decat primele doua filme mentionate, Captain Conan este, cu toate acestea, un film reusit. Este vorba despre o alta viziune cuprivire la Primul Razboi Mondial, cea a “curatatorilor de transee”. Capitanul Conan si soldatii sai au aceasta misiune “murdara”.

See You Up There (201). Este vorba despre un film mai recent care este interesat atat de razboi cat si de consecintele ei asupra societatii, in cazul de fata fiind vorba despre societatea franceza. Albert Dupontel semneaza aici un film francez mai optimist decat cele mai vechi, care ne vorbesc tot despre razboi, jucand in film si rolul principal. Are meritul de a-si duce toate ambitiile la bun sfarsit tinand cont de numeroasele critici pozitive primite dupa lansare.

Cel mai nou film care trateaza subiectul Primului Razboi Mondial este 1917 (2020) si este la fel de ambitios ca restul. Sam Mendes este realizatorul acestui film lansat pe data de 15 ianuarie 2020.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?