Cele mai frumoase peisaje din Mediterană

Mediterana reprezinta o mare intercontinentala care margineste coastele Europei de Sud, ale Africii de Nord si Asiei de Vest. Ofera peisaje de-a dreptul incantatoare si se bucura de prezenta a numerosi turisti care vin sa viziteze orasele, satele de pescari si cele mai frumoase plaje pentru a profita de soare, de balaceala si momente de relaxare. In unele locuri apa este atat de cristalina incat ai impresia ca te afli in Caraibe sau in mijlocul Oceanului Indian.

Cinque Terre, Italia
Cinque Terre reprezinta o succesiune de sate ancestrale, comune colorate, cocotate pe dealuri inalte. In jur, peisajul este tipic mediteranean cu pini dar si podgorii. Aceste cinci micute bijuterii sunt legate intre ele de poteci pitoresti care ofera peisaje care taie respiratia.

Golful Saint Paul, Insula Rodos
Din Insula Rodos, orasul Lindos este cel care iese in evidenta. O mica bijuterie ideala pentru pasionatii de arhitectura ancestrala. Constructiile umane nu sunt, cu toate acestea, singurele elemente care atrag atentia vizitatorilor in masa. Lindos domina superbul golf Saint Paul care ofera unul din cele mai frumoase peisaje de pe insula. Particularitatea sa este faptul ca reprezinta o enclava naturala cu ape cristaline, marginita de roci accidentate.

Cala Macareletta, Minorca
Arhipelagul Baleare dezvaluie peisaje mediterane care taie respiratia. Pe insula Minorca, Cala Macaraletta este locul ideal pentru a te relaxa pe nisipul fin sau la umbra unui pin care margineste plaja. Aici, mediul este total protejat, trebuie doar sa profiti din plin de aceasta natura superba.

Plaja Kaputas, Turcia
In partea de sud a Turciei, intre Kalhan si Kas, plaja Kaputas nu este neaparat una din cele mai cunoscute plaje din Turcia insa merita sa fie vizitata. Este o capodopera a naturii, o frumusete in stare pura. Sporturi nautice, relaxere pe plaja, balaceala, turistii au din ce alege pentru a profita de acest cadru incredibil.

Lasă un răspuns