Judas and the Black Messiah (2021)

Spunand povestea adevarata a lui Fred Hampton, Shaka King ne ofera un film brut al carui subiect inca rezoneaza in zilele noastre. Filmul nu pierde timpul cu instalarea istoriei pentru a ne scufunda rapid in inima aventurilor protagonsitilor. Asta deoarece, prin modalitatea sa de a relata istoria, Judas and the Back Messiah realizatorul isi doreste sa simtim direct ce se intampla pe marele ecran. Abordarea aleasa de Shaka King este in mod clar literara insa insa in sensul bun al cuvintelor. Se concentreaza mai putin asupra relatiei dintre actorii principali insa mai degraba asupra ceea ce se petrece la Chicago in jurul informatorului FBI, William O’Neal care s-a infilitrat in gruparea Black Panther in Illinois, in anul 1968. Nu exista confruntari care vor sa ne deschida ochii asupra unui subiect ci pur si simplu o poveste care ne prezinta situatia epocii si cum s-a derulat totul.

Exista momente dramatice suficient de puternice pentru a contracara faptul ca Judas and the Black Messiah ramane cat se poate de realist in privinta felului in care se deruleaza lucrurile in acea epoca. Insa toate aceste lucruri sunt cele care confera forta intregului film si mai ales distributiei. Daniel Kaluuya straluceste in rolul lui Fred Hampton.

Povestea ascensiunii lui Fred Hampton, un militant politic de origine afro-americana, membru al gruparii Black Panther din Illinois, decedat in decembrie 1969 la varsta de 21 de ani.

Cu o astfel de carisma de la inceputul pana la sfarsitul filmului, realizatorul reuseste sa instaleze ceva de-a dreptul surprinzator si fascinant pe mai multe planuri. Activistul care Fred Hampton vrea sa devina va reusi sa impresioneze publicul. Judas and the Black Messiah are o multime de surprize placute pentru acest inceput de an 2021 in timp ce subiectul abordat este, in mod clar, inca de actualitate. Pe scurt, o surpriza excelenta de urmarit din 24 aprilie 2021 pe MyCanal.

Lasă un răspuns