O dietă sănătoasă combinată cu mișcarea regulată dă rezultate spectaculoase

`Slabesti 3 kilograme in 3 zile!`, `Mai supla cu 5 centimetri dupa o saptamana`, `Urmeaza aceasta dieta si vei slabi pana la 7 kilograme in prima saptamana` – sunt doar cateva din titlurile intalnite pe internet, pe site-urile de specialitate sau chiar pe site-urile ziarelor si revistelor.

Ideea de a pierde atat de multe kilograme intr-un timp atat de scurt poate fi extrem de atractiva, insa implicatiile periculoase pe care aceste diete le au chiar si pe termen lung reprezinta motivul pentru care oamenii cauta o modalitate mai sanatoasa, chiar si de lunga durata, de a scapa de kilogramele in plus. In fond, nici nu e prea sanatos sa slabeasca cineva atat de mult in atat de scurt timp, iar efectul de yo-yo, adica de redobandire a greutatii initiale este un real pericol!

Principiile unei diete sanatoasa

Nutritionistii nu vor recomanda niciodata o astfel de dieta periculoasa pentru organismm ci mai degraba vor realiza o schema care sa implice o alimentatie corecta si echilibrata, care sa contina toate grupurile de alimente, insa combinate intr-un mod inedit.

In primul rand, principiile unei diete sanatoase se bazeaza pe eliminarea bauturilor carbogazoase sau indulcite de pe piata, eliminarea pe cat posibil a zaharurilor si a carbohidratilor simpli, a snacks-urilor si chips-urilor. Painea alba este un aliment care trebuie evitat, iar prajelile excluse din meniu.

In plus, miscarea regulata ajuta foarte mult la eliminarea kilogramelor in plus si mentinerea unui stil de viata sanatos. Cateva zeci de minute de mers pe jos, o ora de sala pe zi sau o usoara alergare in parc sau macar in cartier, minim 2 litri de apa consumati zilnic plus evitarea `ciugulitului` intre mese, sunt principii de baza ale unei diete sanatoase.

Lasă un răspuns