Roseola infantum – boala copilăriei

Bolile copilariei ii sperie cel mai mult pe adulti care nu stiu cu ce anume se confrunta in momentul in care micutul are o eruptie pe piele. Starea generala proasta, temperatura ridicata sau lipsa poftei de mancare sunt doar cateva dintre simptomele care insotesc o astfel de boala.

Pe langa, rujeola, rubeola sau varicela, roseola infantum este o boala care de cele mai multe ori trecere neobservata sau este confuntata cu o simpla viroza respiratorie. Se recomanda un control atent efectuat de catre un medic pediatru, inca de la aparitia primelor simptome.

Este important de precizat faptul ca roseola infantum debuteaza cu o temperatura usor ridicata a organismului care persista timp de 3 zile. In general, valorile sunt cuprinse intre 38.2-38.7 grade, insa acestea pot depasi intervalul mentionat. Conform indicatilor medicului, se va incerca scaderea temperaturii prin administrarea unor antitermice specifice varstei.

Dupa cele trei zile de febra apare o eruptie pe piele care in maxim 2-3 zile dispare. In toata aceasta perioada este bine ca bebelusul sa fie tinut in casa pentru a se evita raspandirea bolii. O hidratare corespunzatoare este tot ceea ce copilul are nevoie pentru a se simti mult mai bine si pentru a-si reveni in totalitate.

Roseola infantum este o boala virala care afecteaza doar copiii pana in 2 ani. De asemenea, nu pune mari probleme avand in vedere faptul ca eruptia de pe piele nu cauzeaza nici cel mai mic disconfort. Este fara indoiala una dintre cele mai usoare forme ale unei boli din copilarie.

Lasă un răspuns