Scapă de fișierele duplicate din laptop rapid și simplu!

Laptopul este un dispozitiv portabil care, in societatea moderna actuala este important pentru oameni de toate varstele si categoriile sociale. De la cei mai mici dintre utilizatori care folosesc laptopul pentru teme, proiecte si referate, pana la utilizatorii care folosesc laptopul ca si un instrument de lucru, toata lumea isi doreste ca gadgetul sa fie in perfecta stare de functionare.

Insa nu de putine ori se intampla ca laptopul sa sufere unele mici accidente, atat la nivel extern cat si interne, precum virusarea sau aparitia unor probleme ce pot duce la o suprasolicitare a dispozitivului si chiar la duplicarea unor fisiere.

Aceste duplicate se observa foarte usor, atat in cazul fisierelor word, avi sau jpg, cat si in cazul altor formate de fisiere, mai ales la cele de muzica sau in cazul fotografiilor. Cert este ca, acolo unde dublurile exista, exista si o problema ce trebuie rezolvata.

Pentru a pastra hard disk-ul curat si liber, se recomanda stergerea dublurilor. Insa, in urma unei virusari, chiar daca laptopul este devirusat, raman sute, poate mii de fisiere duplicate ce nu se pot sterge prea simplu.

Exista insa programe speciale care ajuta la stergerea fisierelor duplicate, programe usor de folosit si gratuite, precum Smart Duplicate Finder, care nici macar nu necesita instalare sau Auslogics Duplicate File Finder, cu o configuratie simpla si care ofera solutii eficiente la cateva click-uri distanta.

Un alt astfel de program este Double Killer care nu numai ca detecteaza fisierele duplicate ci le si sterge, cu permisiunea utilizatorului, iar Dup Scount este un program intuitiv care ajuta la eliminarea din computer a tuturor fisierelor ce ocupa loc pe hard si ingreuneaza foarte mult indexarile realizate de functiile de cautare ale sistemului de operare.

In concluzie, chiar daca probleme in laptop exista si fisierele sunt duplicate, chiar daca pare ca nu exista solutii de rezolvare, la o simpla cautare pe Google internautii vor gasi zeci de astfel de programe usor de downloadat, de instalat si de utilizat, cu multiple functii, extrem de utile si de eficiente!

Lasă un răspuns